Hem » Företaget » Felanmälan – vi hjälper dig! » Felanmälan- tillverkningsfel

Felanmälan - Tillverkningsfel

Produkter köpta före 20250101 kan inte reklameras. Om du har produkter med skador köpta före detta datum se vårt Serviceerbjudande för avhjälpning av fel

Service och felavhjälpning.

Kronfönster hjälper nya och gamla kunder med slitage, reservdelar och lagning av fönster och dörrar som blivit skadade. Även glasbyte vid trasiga glas.

Kronfönsters service utförs av externt företag och det är viktigt att vi får så mycket information som möjligt för att kunna hjälpa dig.

För att göra en beställning på en arbetsorder, skicka mail till oss med ditt namn, adress, mobilnummer, epostadress och bilder på felet, beskriv också så noggrant som möjligt felet. Vårt serviceföretag tar kontakt med dig när de har möjlighet att hjälpa dig. För att hålla ner kostnaden för våra kunder så utförs vår service och reparation när vi har samlat ihop ett antal kunder inom din region. Vi debiterar normalt 1500 sek i framkörningsavgift samt 1000 sek i timmen för arbetet plus kostnad för reservdelar.

I dagsläget kan vi inte ta serviceuppdrag Norr om Gävle.

Kronfönster följer branschstandard och vissa feltoleranser finns. Vänligen ladda hem nedanstående dokument först för att kontrollera och försäkra dig om att felet är Kronfönsters innan du reklamerar.

Om felets art beror på bristfällig montering eller bristfällig justering kommer hembesök att debiteras med minst 1500 kr.
Eventuellt arbete som utförs och inte är ett garantiärende kommer att debiteras utöver dessa 1500 kr, med 1000 sek i timmen.

Ladda ner detta dokument, och läs igenom noggrant innan du går vidare med din reklamation. Om du finner reklamationen befogad, fyll i så fall i nedanstående formulär. Tack för ditt samarbete!

BESVARA SAMTLIGA DESSA FRÅGOR GENOM ATT FYLLA I FORMULÄREN
För att godta en reklamation måste samtliga steg i formuläret vara genomgångna. När ni besvarar dessa frågor och
skickar in formulären så intygar Ni att hantverkare har anlitats för installation, samt att alla nedan nämnda steg är genomgångna.

Montering av fackman

Fackman ska garantera att montaget är 100 % korrekt utfört enligt våra Monteringsanvisningar. Kopia på fakturan från hantverkaren kommer att begäras, innan en reklamation kan accepteras. Firmanamn, kontaktperson och telefonnummer till snickaren ska framgå av fakturan. En reklamation godtas inte om fönstret inte är monterat eller, efterkontrollerat av fackman.

Genom att skicka in formuläret bekräftar du att du har läst och förstått Kronfönsters regler och gången för reklamationer och hur det hanteras.

Kontaktformulär - Tillverkningsfel

BESVARA SAMTLIGA DESSA FRÅGOR GENOM ATT FYLLA I FORMULÄREN
För att godta en reklamation måste samtliga steg i formuläret vara genomgångna. När ni besvarar dessa frågor och skickar in formulären så intygar Ni att produkterna har monterats fackmannamässigt, samt att alla nedan nämnda steg är genomgångna.

    Är produkten monterad/installerad av fackman? - Bifoga kvitto och kontaktuppgifter till installatören

    Är produkten monterad/installerad enligt våra monteringsinstruktioner?

    Ladda upp bilder

    För att vi på bästa sätt skall kunna hantera din felanmälan ber vi dig tänka på följande när du laddar upp bilder

    • Vid fel på glaset, ta bild från 3 meters avstånd i dagsljus

    • Vid repor, ta bild med måttstock så att vi ser omfattning